יום שלישי, 15 באוקטובר 2013

דברים ליום הזיכרון ה-18 לרצח יצחק רבין


יב' בחשון תשע''ד - 18 שנה לזכרו

בוקר טוב תלמידים, מורים, הורים ואורחים,
בליל הארבעה בנובמבר 1995, בסיומה של עצרת למען השלום שהתקיימה בכיכר מלכי ישראל בתל אביב, נרצח ראש הממשלה ושר הביטחון, יצחק רבין. השנה נציין 18 (ח"י) שנים להירצחו.
רצח ראש הממשלה היה רעידת אדמה חברתית שהשאירה אחריה חלל עצום. התוצאה: מנהיג אמיץ ומסור לעמו שחסר לנו עד היום ומשבר בערכים הדמוקרטיים שלנו.

עם ישראל כמעט נעלם לפני 2000 שנה בגלל שנאת חינם, בית המקדש שלנו נחרב וגורשנו מארץ ישראל בגלל ויכוחים ומריבות ביננו. האם לשם כך הקימו אבותינו את מדינת ישראל? בכדי שנחזור על אותה טעות?

רצח יצחק רבין, הוא לא רק רצח של ראש ממשלה, רבין היה  אדם , בן של מישהו, אבא של מישהו וסבא של מישהו. הרוצח פגע בקדושת החיים, אך זוהי גם פגיעה בעם שלם ובערכים החשובים לו. בראש וראשונה,  רצח ראש ממשלה פגע בזכות של כולנו לא להסכים, להתווכח, לכעוס ולשוחח על הכעס. הוא פגע ביכולת שלנו למצוא דרכים לפתור מחלוקות בלי לפגוע או להיפגע ולהתפייס.

השנה אנו מציינים את זכרו של יצחק רבין באמירה "ובחרת בחיים" שנלקח מפסוק בספר דברים:
הַעִדֹתִי בָכֶם הַיּוֹם, אֶת-הַשָּׁמַיִם וְאֶת-הָאָרֶץ--הַחַיִּים וְהַמָּוֶת נָתַתִּי לְפָנֶיךָ, הַבְּרָכָה וְהַקְּלָלָה; וּבָחַרְתָּ, בַּחַיִּים--לְמַעַן תִּחְיֶה, אַתָּה וְזַרְעֶך" (דברים ל, יט)  

ובחרת בחיים, הוא ציווי שאומר לנו מצד אחד- בחר בחיים! שמור עליהם, הם קדושים  ואין שום סיבה בעולם שבגללה מותר לפגוע בחיי אדם.
ומצד שני, נתונה לנו זכות הבחירה , הבחירה היא בידינו, בידכם.
ניתנת לכם האפשרות לבחור איזה חיים יהיו לכם כאן במדינת ישראל. אני מקווה שתבחרו בחיים ראויים, בהם מותר לחשוב אחרת, להיראות אחרת, מותר לא להסכים, אבל למצוא את הדרך לעשות זאת מבלי לפגוע בחיים.

אסנת

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה