יום ראשון, 13 בנובמבר 2016

דברים לזכרו של יצחק רבין , טקס יום הזיכרון ה-21 יב' בחשון תשע''ז 13/11/16


‏י"ב חשון תשע"ז
‏13/11/16
דברים ליום הזיכרון ה-21 לרצח יצחק רבין ז"ל

עשרים שנים ועוד אחת מלאו לאותו יום מר ונורא, בו נרצח יצחק רבין, ראש הממשלה שלנו, מנהיג האומה שלנו.

כבכל שנה אני מתלבטת בדברים שאני רוצה לומר לזכרו, יש לי שורות ספורות בלבד. מה הכי חשוב לספר לכם? כי הרי יש כל כך הרבה מה לומר.

ככל שחולפות השנים נראה שאנו כחברה מתמקדים יותר בדמותו ופועלו ופחות שמים דגש על מה שהיה שם. חשוב לזכור את מורשתו של רבין, ללא ספק, אך יותר חשוב ללמוד מהטעויות הקשות שעשינו כחברה שהובילו למעשה המר.

איך זה קורה שנרצח ראש ממשלה?
חודשים לפני הרצח התנהלה בארץ הסתה פרועה, בה נתנו בשם הזכות לחופש הביטוי אפשרות לאנשים שונים לומר כל מה שהם רוצים על יצחק רבין: בהפגנות הציבו בובות ושלטים המתארים את רבין כנאצי, אמרו שהוא שונא ישראל, סיפרו שהוא יוביל את מדינת ישראל לאבדון וצעקו שיש לחסל אותו.


אף אחד לא עצר אותם, כי הרי אלה רק מילים ואז קם אדם אחד קיצוני שצמח על ברכי ההסתה הזו והחליט לחצות את הגבול שבין דיבור למעשה ורצח את ראש הממשלה.
ומי שחשב שאלו רק מילים טעה! מילים פוגעות ומילים גם הורגות!

גם היום אנו עדים למקרי אלימות פיזית ומילולית קשים, על בסיס אי כיבוד השונה וחוסר הסכמה בין דעות ועמדות. זה קורה ברחוב, זה קורה יום יום גם בבית מבין אצבעותינו שעל המקלדת, הקלות הבלתי נסבלת בה אנו פוגעים באחר בקבוצות הווטסאפ או בפייסבוק.
כמה בקלות אנו פוגעים זה בזה בשל חוסר הסכמה, בגלל שצבע השיער שלנו שונה, בשל העובדה שאנו מדברים בשפה שונה או מתפללים לאל אחר.

עשרים  ואחת שנה אנו מקיימים טקסי זיכרון, מספרים, מחנכים ומזהירים. האם למדנו את הלקח?

היום אני יוצאת אליכם בקריאה "קחו אחריות על המילים" ודעו היכן מתחילה זכותכם לבטא את דעתכם והיכן עובר הגבול שבו צריך לקחת אחריות על מה שאנו אומרים בכדי לא לפגוע באחר, כי מילים הורגות.

ביום שישי עמדו ילדי כתת ברוש לפנינו וציינו את חשיבותה של המעורבות החברתית ליצירתה של חברת ילדים טובה וחסונה, כזו שאנו מרגישים בטוחים להיות בה

בכדי שזה יקרה על כולנו לגלות אחריות על דרך הביטוי שלנו ולנסח את עמדותינו באופן שיהיה מכבד וסובלני ושלא יפגע בזולת או יכלול גילויי אלימות או הסתה. ואם נבין זאת כולנו וגם נקפיד ליישם, דיינו.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה